



































The Hisense HV673C60UK Dishwasher is a sleek and modern appliance designed to make dishwashing a breeze. With a generous capacity of 16 place settings, this dishwasher is perfect for families and households that go through a lot of dishes.
Key features of the Hisense HV673C60UK Dishwasher include:
- 60cm width for easy installation in most kitchens
- 16 different settings to accommodate a variety of dishwashing needs
- Energy-efficient design to help save on utility bills
- Quiet operation for minimal disruption in your home
- Multiple wash programs for customized cleaning options
| Product Range | Integrated Dishwashers |
|---|---|
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 81.6 cm |
| Product Dimensions | 81.6cm x 59.8cm x 55.5cm |
| Smart App Control | ConnectLife |
| Manufacturer | Hisense |
| Key Feature 1 | Auto Dry - Enhances drying efficiency |
| Key Feature 3 | Flexible Tray - Optimises dish space usage |
| Key Feature 2 | 15min Quick Wash - Cleans in a flash |
| GTIN | 3838782624049 |
| Model Number | HV673C60UK |
| Key Feature 4 | Wi-Fi Control - Manage cycles from anywhere |
| Programmes | Intensive Programme, Automatic Programme, Eco Programme, Programme Hygiene, Crystal glasses, Short Programme, Night Programme" |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| No. of Programmes | 7 |
| Number of Temperature Settings | 7 |
| Place Setting Capacity | 16 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 32 kg |
| Water Consumption | 9.6 L |
| Warranty Information | registration requiredregistrations must be made online at hisense.warrantyonline.co.uk within 90 days of purchase. |
| Wash Efficiency | A |
| Water Protect System | Yes |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 34 kg |
| Shipping Width | 64 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 66.5 cm |
| Control Type | Touch |
| Depth | 55.5 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Additional Information | 16 Place Settings - Large capacity for all your dinner plates, glasses and cutlery. Ideal for those with a larger household or who enjoy entertaining. |
| Certifications & Standards | CE |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Integrated |
| Hinge type | Fixed Hinge |
| Features | Auto Dry - Enhances drying efficiency, 15min Quick Wash - Cleans in a flash, Flexible Tray - Optimises dish space usage, Wi-Fi Control - Manage cycles from anywhere |
| Energy Efficiency Class | C |
Hisense HV673C60UK Dishwasher - 60cm, 16 Settings
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


