

























| Product Dimensions | 5.4cm x 59.5cm x 52cm |
|---|---|
| Colour | Black |
| Manufacturer | Hisense |
| Key Feature 1 | Automatic pan recognition |
| Key Feature 3 | Super Zone |
| Key Feature 2 | Rapid Boil |
| GTIN | 3838782702389 |
| Colour | Black |
| Model Number | HI6401BSC |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Induction Hob |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Rapid Heat-up | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Pan Presence Sensor | Yes |
| Number of Power Levels | 8 |
| Weight | 7.8 kg |
| Shipping Height | 16 cm |
| Shipping Weight | 8.3 kg |
| Shipping Width | 64 cm |
| Shipping Depth | 57.5 cm |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 4 Power | 1500W |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 3 Power | 1200W |
| Cooking Element 1 Power | 1500W |
| Cooking Element 2 Power | 1500W |
| Display Type | LED |
| Depth | 52 cm |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Additional Information | Touch control |
| Child Lock | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Height (cm) | 5.4 cm |
| Features | Automatic pan recognition, Rapid Boil, Super Zone |
| Flame Safety Device | Yes |
| Number of hob zones | 4 |
| Electrical connection | Hard wired |
| Control position | Front |
Hisense HI6401BSC 59.5cm Induction Hob - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

