







The Hisense GM642XHS 60cm Gas Hob in Stainless Steel is a sleek and modern addition to any kitchen. With four burners, including a powerful wok burner, this gas hob offers flexibility and precision cooking.
Key features of the Hisense GM642XHS Gas Hob include:
- Four burners for versatile cooking options
- Powerful wok burner for quick and efficient cooking
- Stainless steel finish for a stylish and easy-to-clean surface
- Automatic ignition for easy and safe operation
- Flame failure safety device for added peace of mind
| Product Range | Gas Hobs |
|---|---|
| Width | 60 cm |
| Height | 8.9 cm |
| Product Dimensions | 8.9cm x 60cm x 52cm |
| Manufacturer | Hisense |
| Key Feature 1 | 4 Gas Burners |
| Key Feature 3 | Flame Failure Safety Device |
| Key Feature 2 | Enamel pan supports |
| GTIN | 3838782679759 |
| Colour | Silver |
| Model Number | GM642XHS |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Power | 3000 W |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Weight | 11.5 kg |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Height | 15.5 cm |
| Shipping Weight | 13.6 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 57 cm |
| Control Type | Dial |
| Cooking Element 4 Power | 1000 |
| Cooking Element Type | Gas |
| Cooking Element 3 Power | 1750 |
| Cooking Element 1 Power | 3000 |
| Cooking Element 2 Power | 1750 |
| Depth | 52 cm |
| Auto Shut-Off | No |
| Child Lock | No |
| Boost Function | No |
| Features | 4 gas burners, Enamel pan supports, Flame Failure Safety Device |
| Flame Safety Device | Yes |
| Number of hob zones | 4 |
| Control position | Side |
Hisense GM642XHS 60cm Gas Hob - Stainless Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

