



























| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Double Ovens |
| Width | 59.4 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 72 cm |
| Product Dimensions | 72cm x 59.4cm x 58cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Hisense |
| Key Feature 1 | Main electric fan oven ? Ensures even cooking on every shelf |
| Key Feature 3 | Special catalytic liners ? Simplify oven cleaning process |
| Key Feature 2 | Airfry function with tray ? Provides healthier frying options |
| GTIN | 3838782876110 |
| Colour | Black |
| Model Number | BUD714221CX |
| Key Feature 4 | Large double cavity ? Offers versatile cooking space |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Oven |
| Net Main Oven Capacity | 54 L |
| Net Top Oven Capacity | 38 L |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 2 |
| Weight | 45.7 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 81 cm |
| Shipping Weight | 50.6 kg |
| Shipping Width | 72 cm |
| Shipping Depth | 69.5 cm |
| Door Material | Glass |
| Depth | 58 cm |
| Additional Information | Pizza mode |
| Installation Type | Built-Under |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | Main electric fan oven ? Ensures even cooking on every shelf, Airfry function with tray ? Provides healthier frying options, Special catalytic liners ? Simplify oven cleaning process, Large double cavity ? Offers versatile cooking space |
| Energy Efficiency Class | A |
| Main Oven capacity (Litres) | 80 litres or more |
| Main oven function | Multifunction |
| Smart | No |
| Cleaning | Catalytic Liners |
| Energy rating | A |
Hisense BUD714221CX Built Under Electric Double Oven
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


