















































Key features:
- 59.5cm width for easy installation in standard kitchen cabinets
- Black steel finish for a modern and stylish look
- Electric oven for efficient and even cooking
- Built-in design for a seamless look in your kitchen
- Multiple cooking functions for versatile meal preparation
- Easy-to-use controls for hassle-free cooking experience
| Colour Group | Multi-coloured |
|---|---|
| Product Range | Single Ovens |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 59.5 cm |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.5cm x 56.4cm |
| Colour | Black & Stainless Steel |
| Manufacturer | Hisense |
| Key Feature 1 | Plug & Play - Hassle-free simple installation |
| Key Feature 3 | Fast Preheat - Save time with quicker heating |
| Key Feature 2 | Pizza Mode - Enjoy authentic pizzeria results |
| Colour | Silver |
| Model Number | BI622AXPGUK |
| Key Feature 4 | Steam Clean - Hot steam softens grime & grease |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Built In Electric Single Oven |
| Removable Door | Yes |
| Net Main Oven Capacity | 77 L |
| No. of Programmes | 11 |
| Oven Accessories | Deep Tray, Wire Rack |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 3 |
| Type of Grill/Griddle | Full Width Grill |
| Weight | 26.4 kg |
| Warranty Information | registrations must be made online at hisense.warrantyonline.co.uk within 90 days of purchase. |
| Shipping Height | 66 cm |
| Shipping Weight | 28.4 kg |
| Shipping Width | 62 cm |
| Shipping Depth | 67.5 cm |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Storage Compartment | Yes |
| Control Type | Rotary Touch |
| Depth | 56.4 cm |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Installation Type | Plug |
| Input Voltage | 240 v |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | Plug & Play - Hassle-free simple installation, Pizza Mode - Enjoy authentic pizzeria results, Fast Preheat - Save time with quicker heating, Steam Clean - Hot steam softens grime & grease, |
| Energy Efficiency Class | A |
| Door Type | Drop down |
| Main Oven capacity (Litres) | 70 to 79 litres |
| Main oven function | Multifunction |
| Smart | No |
| Cleaning | Easy clean enamel |
| Energy rating | A |
Hisense BI622AXPGUK Built In Electric Oven 59.5cm Black Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


