











































The Hisense BI62212AXUK 59.5cm Built In Electric Single Oven is perfect to cook for the whole family!
With a 77 litre capacity, the BI62212AXUK offers plenty of room for your cooking needs and also uses a range of cooking functions including:
- Top and Bottom Heater with Fan
- Top and Bottom Heater
- Large Grill with Fan
- Pizza
- Large Grill
- Slow Baking
- Rapid pre-heating
- Defrost
- Bake from Frozen
- Even Bake - Helping you cook your food perfectly crispy on the outside whilst staying juicy on the inside
The Hisense oven also includes a Steam Clean function that allows you to use steam to soften any grease or hard to clean stains. Just pour half a litre of water into a baking tra, select Steam Clean, wait 30 min and easily wipe away the mess after.
Have full control over your oven with the easy to use dial controls and LED digital display. plus there's even a programmable timer so you can time all parts of your meal to be ready at the same time and has a double glazed glass door to help retain heat.
Order your Hisense BI62212AXUK 59.5cm Built In Electric Single Oven today!
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.5cm x 56.4cm |
|---|---|
| energyrating_datasheet | https://hisense.co.uk/app/uploads/2022/07/BI62212AXUK-Specifications.pdf |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Hisense |
| Key Feature 1 | 77 Litres Large Capacity, Fan Oven |
| Key Feature 3 | Removeable Double Glazed Glass Door |
| Key Feature 2 | 11 Programmes/Functions |
| GTIN | 3838782510892 |
| energyrating_link | https://hisense.co.uk/app/uploads/2022/07/BI62212AXUK-UK-Energy-Label.pdf |
| Colour | Silver |
| Model Number | BI62212AXUK |
| Product Category Group | White Goods |
| Removable Door | Yes |
| Net Main Oven Capacity | 77 L |
| Oven Accessories | No |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 1 |
| Number of Shelves | 3 |
| Type of Grill/Griddle | Fixed integral Grill |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 27 kg |
| Shipping Height | 66 cm |
| Shipping Width | 62 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 67.5 cm |
| Control Type | Dials - Non-Retractable |
| Door Material | Double Glazed Glass |
| Door Type | Glass - Double Glazed |
| Depth | 56.4 cm |
| Cleaning | Steam Clean |
| Bluetooth | No |
| Interior Light Type | Bulb |
| Height (cm) | 59.5 cm |
| Main Oven capacity (Litres) | 77 |
| Main Oven Function | Fan |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | 77 Litres Large Capacity, Fan Oven, 11 Programmes/Functions, Removeable Double Glazed Glass Door |
| Energy Efficiency Class | A |
| Electrical connection | Yes |
| Energy rating | A |
| Clock | Programmable |
Hisense BI62212AXUK 59.5cm Built In Electric Single Oven - Stainless Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


