







































The Haier HWD80BP14367TU Washer Dryer is a versatile and efficient appliance that combines the functions of a washing machine and a dryer in one compact unit. With a generous capacity of 8kg for washing and 5kg for drying, this washer dryer is perfect for small to medium-sized households.
Key features of the Haier HWD80BP14367TU Washer Dryer include:
- Quick Wash and Dry: Get your laundry done in a flash with the quick wash and dry cycles.
- Anti-Bacterial Treatment: Ensures that your clothes are thoroughly cleaned and sanitized.
- Delay Start: Set the washer dryer to start at a convenient time for you.
- Energy Efficient: With a high energy efficiency rating, this appliance helps you save on electricity bills.
- Multiple Wash Programs: Choose from a variety of wash programs to suit different types of fabrics and laundry loads.
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Washer Dryers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 55cm |
| Smart App Control | hOn App |
| Washing Efficiency Class | A |
| Drying Efficiency Class | D |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Haier |
| Key Feature 1 | Eco Inverter Motor - Maximises energy efficiency |
| Key Feature 3 | Anti-bacterial Treatment - Enhances hygiene standards |
| Key Feature 2 | I-Refresh technology - Freshens clothes quickly |
| GTIN | 8059019116068 |
| Colour | White |
| Model Number | HWD80BP14367TU |
| Key Feature 4 | Pillow Drum Design - Prevents fabric snagging |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washer Dryer |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level - Spinning | 70 dB |
| No. of Programmes | 14 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 74 kg |
| Washing Performance Class | A |
| Water Consumption | 42 L |
| Warranty Information | registration requiredwarranty must be registered. please visit https://haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details to register the warranty. |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 78 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 65 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spinning Efficiency Class | A |
| Spin Speed | 1400 |
| Spin-drying Efficiency Class | A |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Touch |
| Drum Light | Yes |
| Door Opening Angle | 180° |
| Depth | 55 cm |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | Eco Cycle, Pillow Drum - laser welded drum - no snagging of garments |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height for Build Under | 85 cm |
| Features | Eco Inverter Motor - Maximises energy efficiency, I-Refresh technology - Freshens clothes quickly, Anti-bacterial Treatment - Enhances hygiene standards, Pillow Drum Design - Prevents fabric snagging |
| Energy Efficiency Class | A |
| Drying Performance Class | D |
| Drying Capacity | 5 kg |
| Promotions | Haier Cashback |
| Promotion 3 | Haier 5 Year Warranty |
| Energy rate for Dryer | A |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
| Quick wash | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Smart App Connected | Yes optional |
| Dry only option | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Dry load (Kg) | 5 |
Haier HWD80BP14367TU Washer Dryer - 8kg/5kg Capacity
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



