





















| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 60cm |
|---|---|
| Water Supply | Cold Fill |
| Colour | White |
| Manufacturer | Haier |
| Key Feature 1 | Wifi Connected |
| Key Feature 3 | i-Time |
| Key Feature 2 | i-Refresh |
| GTIN | 6921081591895 |
| Colour | White |
| Model Number | HW90_B14959U1UK |
| Key Feature 4 | ABT |
| Programmes | Anti-Allergy, Half Load, Rinse Cycle, Drain & Spin, Cotton, Eco, Synthetic, Spin Only, Mixed Load, Smart Wash |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level - Washing | 70 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 65 kg |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 48 L |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 88 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 64 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Performance Class | B |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dials and Touch Control |
| Display Type | LED |
| Door Opening Angle | 180°; |
| Depth | 49 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | Time remaining indicator, Built in display |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 85 cm |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | Wifi Connected, i-Refresh, i-Time, ABT |
| Energy Efficiency Class | A |
| Promotion 3 | Haier 5 Year Warranty |
| Smart App connected | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Self Cleaning Dispenser | No |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
| Delay timer | Yes |
Haier HW90_B14959U1UK 9kg 1400 Spin Washing Machine - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


