

















Introducing the Haier HW80-B16939 8kg 1600 Spin Washing Machine in a sleek white finish. This high-capacity washing machine is perfect for large households, with a generous 8kg drum capacity and a powerful 1600 spin speed to ensure your clothes come out clean and fresh every time.
Key features of the Haier HW80-B16939 Washing Machine include:
- 8kg drum capacity - ideal for large households or heavy loads
- 1600 spin speed - ensures clothes are thoroughly cleaned and spun dry
- Multiple wash programs - choose from a variety of settings to suit different fabric types
- Delay start function - set the machine to start at a convenient time for you
- Energy efficient - A+++ energy rating helps save on electricity costs
- Quick wash function - perfect for when you need clean clothes in a hurry
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Front Loading Washing Machines |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 61cm |
| Water Supply | Cold |
| Colour | White |
| Manufacturer | Haier |
| Key Feature 1 | Direct Motion Motor |
| Key Feature 3 | Quick 15 |
| Key Feature 2 | Refresh option |
| GTIN | 6921081504987 |
| Colour | White |
| Model Number | HW80-B16939 |
| Programmes | Cotton, Synthetics, Mix, Duvet, Allergy Care, Baby Care, Shirt, Spin, Eco 40-60, Cotton 20C, Delicate, Wool, Fast, Quick 15', Refresh |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level - Washing | 70 dB |
| Noise Level | 70 dB |
| Noise Level - Spinning | 70 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Weight | 72 kg |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 43 L |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 75 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Stackable | Yes |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Performance Class | B |
| Spin Speed | 1600 |
| Steam Function | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 61 cm |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Additional Information | Quick 15' - Thanks to the Quick 15 program you can effectively wash your clothes in just 15 minutes: the best and quick compromise when you are short on time or just want to freshen up your clothes. |
| Add Laundry Feature | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Height Adjustment | Yes |
| Features | Direct Motion Motor, Refresh option, Quick 15 |
| Energy Efficiency Class | A |
| Steam | Yes |
| Spin Speed | 1600 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
Haier HW80-B16939 8kg 1600 Spin Washing Machine - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


