



















| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Washing Machines |
| Width | 59.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 59.5cm x 58cm |
| Water Supply | Cold Fill |
| Colour | Graphite |
| Manufacturer | Haier |
| Key Feature 1 | hOn APP - Wi-Fi connected |
| Key Feature 3 | DUAL SPRAY - Clean the glass of the door and the gasket from detergent residuals |
| Key Feature 2 | FLEXY TIME - Manage your laundry based on your time and needs |
| GTIN | 6921081516058 |
| Colour | Grey |
| Key Feature 5 | PILLOW DRUM - Laser welded drum, caring for garments with no snagging |
| Model Number | HW100B14367GUUK |
| Key Feature 4 | ABT - Anti-bacteria Technology |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Noise Level - Washing | 42 dB |
| Noise Level | 70 dB |
| Noise Level - Spinning | 70 dB |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 65 kg |
| Warranty Information | registration required*warranty must be registered. please visit https://haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details to register the warranty. |
| Washing Capacity | 10 kg |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 42 L |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 68 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 64.1 cm |
| Temperature Control | Yes |
| Spinning Efficiency Class | A |
| Spin Speed | 1400 |
| Steam Function | Yes |
| Control Type | Touch |
| Door Opening Angle | 180° |
| Depth | 58 cm |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Annual Water Usage | 42 L |
| Installation Type | Freestanding |
| Energy Efficiency Class | A |
| Smart App connected | Yes |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Child lock | Yes |
| Capacity (Kg) | 10 |
| Delay timer | Yes |
Haier X7 10kg 1400 Spin WiFi Washing Machine - Graphite
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


