

































The Haier HTW5618EWMP 59.5cm 60/40 Frost Free Fridge Freezer in Dark Inox is a stylish and efficient addition to any kitchen. With a generous capacity and innovative features, this fridge freezer is designed to keep your food fresh for longer.
- Large 60/40 split design for flexible storage options
- Frost-free technology prevents ice build-up for hassle-free maintenance
- Multi airflow system ensures even cooling throughout the appliance
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination
- Super Freeze function rapidly lowers the temperature to preserve food freshness
| Colour Group | Grey |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 185 cm |
| Product Dimensions | 185cm x 59.5cm x 66.7cm |
| Colour | Dark Inox |
| Manufacturer | Haier |
| Key Feature 1 | Easy access drawers |
| Key Feature 3 | Total No Frost technology |
| Key Feature 2 | My Zone Pro |
| GTIN | 6901018088421 |
| Colour | Silver |
| Model Number | HTW5618EWMP |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 35 dB |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Net Freezer Capacity | 125 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 232 L |
| Net Total Capacity | 357 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 78 kg |
| Warranty Information | to register your appliance please call haier customer service team on 0333 003 8122 (uk) or 01852 9200 (ireland). or you can register your appliance online. uk: https://haier.registermyguarantee.com/dgx-frp-haier/appliance-details ireland: https://he-acco |
| Water Dispenser | Non-Plumbed |
| Shipping Height | 194.4 cm |
| Shipping Weight | 86 kg |
| Shipping Width | 66.3 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 74.8 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 10 hr |
| Split | 60/40 |
| Star Rating | 4 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 66.7 cm |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Easy access drawers, My Zone Pro, Total No Frost technology |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 35 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 350 - 450 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 232 / 125L |
Haier HTW5618EWMP 59.5cm 3D Fridge Freezer - Dark Inox
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


