





The Haier HFR3718ENMD 70cm 60/40 Total No Frost Fridge Freezer in Dark Inox is a sleek and modern addition to any kitchen. This fridge freezer offers ample storage space and innovative features to keep your food fresh and organized.
Key Features:
- Total No Frost technology prevents ice buildup, ensuring efficient cooling and easy maintenance
- 60/40 split design with a larger fridge compartment for easy access to fresh food items
- Adjustable shelves and door balconies for customizable storage options
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination
- Super Freeze function for rapid cooling of newly added items
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 70 cm |
| Height | 177.5 cm |
| Product Dimensions | 177.5cm x 70cm x 68.8cm |
| Colour | Dark Inox |
| Manufacturer | Haier |
| Key Feature 1 | Total No Frost |
| Key Feature 3 | MyZone |
| Key Feature 2 | Direct Access drawers |
| GTIN | 6901018052651 |
| Colour | Silver |
| Model Number | HFR3718ENMD |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Noise Level | 37 dB |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Net Freezer Capacity | 140 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 262 L |
| No. Refrigerator Shelves | 2 |
| Net Total Capacity | 402 L |
| Number of Freezer Shelves | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 89 kg |
| Shipping Height | 186.4 cm |
| Shipping Weight | 98 kg |
| Shipping Width | 77.7 cm |
| Shipping Depth | 74.9 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 16 hr |
| Split | 60/40 |
| Star Rating | 4 |
| Depth | 68.8 cm |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Total No Frost, Direct Access drawers, MyZone |
| Energy Efficiency Class | E |
| Promotions | Haier Cashback |
| Promotion 3 | Haier 5 Year Warranty |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 37 |
| Total Litre capacity (Net) | 350 - 450 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 262 L Fridge, 140 L Freezer |
Haier HFR3718ENMD 70cm 60/40 Total No Frost Fridge Freezer - Dark Inox
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



