

























| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 60cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Haier |
| Key Feature 1 | 12 Programmes Inc: Sensor Dry |
| Key Feature 3 | Reverse Action & WiFi Enabled |
| Key Feature 2 | 30 Minute Quick Dry & Freshen Up Function |
| GTIN | 6921081596821 |
| Colour | White |
| Model Number | HD90-A3959 |
| Product Category Group | White Goods |
| Reverse Action (Bi-directional) | No |
| Remaining Time Display | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 51 kg |
| Washing Capacity | 9 kg |
| Water Tank Full Indicator | No |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Width | 67 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 75 cm |
| Sensor Dry Technology | No |
| Self Cleaning Technology | No |
| Stackable | No |
| Start Delay Option | No |
| Depth | 60 cm |
| Delay Timer | No |
| Automatic Load Recognition | No |
| Child Lock | No |
| Bluetooth | No |
| Interior Light | No |
| Height (cm) | 85 cm |
| Features | 12 Programmes Inc: Sensor Dry, 30 Minute Quick Dry & Freshen Up Function, Reverse Action & WiFi Enabled |
| Energy Efficiency Class | A+++ |
| Filter Cleaning Indicator | No |
| Filter Full Indicator | No |
| Promotion 3 | Haier 5 Year Warranty |
| Internet(Wi-Fi) capable | Yes |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 9 |
Haier HD90-A3959 9kg Heat Pump Tumble Dryer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


