





















| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 60 cm |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 60cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Haier |
| GTIN | 6921081515440 |
| Colour | White |
| Model Number | HD80-D357U1 |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Number of Temperature Settings | 3 |
| Ventilation | Heat pump |
| Wi-Fi | Yes |
| Warranty Information | redemption requiredwarranty must be registered. please visit https://haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details to register the warranty. |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 64 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Door Opening Angle | 180° |
| Depth | 60 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Drying Technology | Heat Pump |
| Drying Capacity | 8 kg |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
Haier 8kg Heat Pump Tumble Dryer, White Finish
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


