















The Haier HD80-A2939R 8kg Heat Pump Tumble Dryer in Graphite is a high-quality appliance designed to efficiently dry your laundry while saving energy. With a large 8kg capacity, this tumble dryer is perfect for families and households with heavy laundry loads.
Key features of the Haier HD80-A2939R include:
- Heat pump technology for energy efficiency
- Large 8kg capacity for drying heavy loads
- Multiple drying programs for different types of fabrics
- Anti-crease function to reduce wrinkles in clothes
- LED display for easy monitoring and control
- Graphite finish for a sleek and modern look
| Colour Group | Grey |
|---|---|
| Product Range | Heat Pump Tumble Dryers |
| Width | 64 cm |
| Height | 89 cm |
| Product Dimensions | 89cm x 64cm x 65cm |
| Colour | Graphite |
| Manufacturer | Haier |
| Key Feature 1 | Sensor Dry |
| Key Feature 3 | Range of programmes |
| Key Feature 2 | I-Time function |
| GTIN | 6921081597576 |
| Colour | Black |
| Model Number | HD80-A2939R |
| Programmes | Cotton, Mix, Synthetics, Quick Dry, Timer, Delicate, Baby, Wool, Towel, Duvet, Sports, Bulky, Shirt, Hygienic |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 66 dB |
| No. of Programmes | 14 |
| Ventilation | Heat pump |
| Weight | 53 kg |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 50 kg |
| Shipping Width | 64 cm |
| Shipping Depth | 65 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 235 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 180 min |
| Depth | 65 cm |
| Additional Information | Anti-Crease Indicator |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Features | Sensor Dry, I-Time function, Range of programmes |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Drying Technology | Sensor Dry |
| Drying Capacity | 8 kg |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Internet(Wi-Fi) capable | No |
| Sensor dry | Yes |
| Capacity (Kg) | 8 |
| Delay timer | Yes |
Haier HD80-A2939R 8kg Heat Pump Tumble Dryer - Graphite
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


