











































The Haier HCR5919EHMB 90cm Freestanding American Fridge Freezer in Brushed Black is a stylish and spacious appliance that will make a great addition to any kitchen. With a total capacity of 591 liters, this fridge freezer offers ample storage space for all your fresh and frozen foods.
Key features of the Haier HCR5919EHMB include:
- Energy-efficient performance to help you save on electricity bills
- Frost-free technology for hassle-free maintenance
- Multi airflow system to ensure even cooling throughout the appliance
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination
- Super Freeze and Super Cool functions for rapid cooling of newly added items
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Width | 90.8 cm |
| Height | 190 cm |
| Alarm - Door open | Yes |
| Product Dimensions | 190cm x 90.8cm x 64.8cm |
| Colour | Brushed Black |
| Manufacturer | Haier |
| Key Feature 1 | Total No Frost |
| Key Feature 3 | Humidity Zone |
| Key Feature 2 | Plumbed Water Dispenser |
| GTIN | 6901018081293 |
| Colour | Black |
| Model Number | HCR5919EHMB |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | American Style Fridge Freezer |
| Noise Level | 39 dB |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Net Freezer Capacity | 174 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 351 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Net Total Capacity | 528 L |
| Number of Freezer Shelves | 2 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Shelf Positions | 3 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Weight | 120 kg |
| Water Dispenser | Plumbed |
| Shipping Height | 200 cm |
| Shipping Weight | 130 kg |
| Shipping Width | 97.8 cm |
| Shipping Depth | 71.5 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 9 hr |
| Split | 60/40 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 64.8 cm |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Additional Information | T-ABT? |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Total No Frost, Plumbed Water Dispenser, Humidity Zone |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 12 kg |
| Promotions | Haier Cashback |
| Promotion 2 | Haier Free Wine Cooler |
| Promotion 3 | Haier 5 Year Warranty |
| Plumbed | Yes |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Total Litre capacity (Net) | 450 - 550 |
Haier HCR5919EHMB 90cm 60/40 Frost Free American Fridge Freezer - Brushed Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



