



































| Product Dimensions | 181.5cm x 83.3cm x 65cm |
|---|---|
| Colour | Pt. Inox |
| Manufacturer | Haier |
| Key Feature 1 | Total No Frost technology |
| Key Feature 3 | 420L capacity |
| Key Feature 2 | Super Freeze function |
| GTIN | 6901018083204 |
| Colour | Silver |
| Model Number | HCR3818ENMM |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Noise Level | 35 dB |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Net Freezer Capacity | 156 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 311 L |
| Net Total Capacity | 467 L |
| Number of Freezer Shelves | 2 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 6 |
| Weight | 85 kg |
| Shipping Height | 192 cm |
| Shipping Weight | 94 kg |
| Shipping Width | 89.2 cm |
| Shipping Depth | 70.9 cm |
| Storage Compartment | Yes |
| Star Rating | 4 |
| Display Type | LED |
| Depth | 65 cm |
| Defrost Type | No Frost |
| Additional Information | Holiday function |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Climate Class | SN/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 181.5 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Total No Frost technology, Super Freeze function, 420L capacity |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 156 kg |
| Promotions | Haier Cashback |
| Plumbed | No |
| Ice and water | No |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 35 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 350 - 450 |
Haier HCR3818ENMM 83.3cm Total No Frost Multi Door Fridge Freezer - Inox
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com



