



The Haden HK127W 70/30 Fridge Freezer in White offers a total capacity of 133 liters, making it perfect for smaller households or as an additional storage solution.
Key features include:
- 70/30 split design for easy organization and access to fresh and frozen items
- Adjustable glass shelves to accommodate larger items and make cleaning a breeze
- Reversible door for added flexibility in placement within your kitchen layout
- Energy efficient performance to help save on electricity costs
- LED lighting for bright and efficient illumination of the interior
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 48.7 cm |
| Height | 127.6 cm |
| Product Dimensions | 127.6cm x 48.7cm x 54cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Haden |
| Key Feature 1 | Reversible Doors |
| Key Feature 3 | 133 litre capacity |
| Key Feature 2 | Mechanical Adjustable Thermostat Control |
| GTIN | 5021961214157 |
| Colour | White |
| Model Number | HK127W |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Removable Door | Yes |
| Noise Level | 42 dB |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Net Freezer Capacity | 38 L |
| Net Refrigerator Capacity | 95 L |
| No. Refrigerator Shelves | 2 |
| Net Total Capacity | 133 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 34 kg |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 127.6 cm |
| Shipping Weight | 34 kg |
| Shipping Width | 48.7 cm |
| Shipping Depth | 54 cm |
| Storage Compartment | Yes |
| Split | 70/30 |
| Star Rating | 4 Star |
| Door Handles | Recessed |
| Door Material | SPCC |
| Door Style | Reversible |
| Depth | 54 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Annual Running Cost | 177kWh/y |
| Certifications & Standards | CE, ERP |
| Climate Class | SN_N_ST |
| Interior Light Type | Incandescent |
| Installation Type | Freestanding |
| Hinge type | Fixed Hinge |
| Material | Metal & Plastic |
| Features | Reversible Doors, Mechanical Adjustable Thermostat Control, 133 litre capacity |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 2 kg |
| Defrost type | Manual defrost |
| Noise Level dB (A) | 38 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 131-150 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 70/30 |
Haden HK127W 70/30 Fridge Freezer - 133L Capacity, White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


