



The Haden HFF150W-E 47cm 60/40 Frost Free Fridge Freezer in White is the perfect addition to any kitchen. With a sleek and modern design, this fridge freezer offers ample storage space and advanced cooling technology to keep your food fresh for longer.
Key Features:
- Frost Free technology eliminates the need for manual defrosting
- 60/40 split between fridge and freezer compartments for versatile storage options
- Adjustable shelves and door balconies for customizable organization
- LED lighting for energy efficiency and better visibility
- Reversible door for flexible installation options
| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 47 cm |
| Height | 150 cm |
| Product Dimensions | 150cm x 47cm x 56.6cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Haden |
| Key Feature 1 | 173L capacity |
| Key Feature 3 | Reversible doors |
| Key Feature 2 | Range of storage options |
| GTIN | 5021961210593 |
| Colour | White |
| Model Number | HFF150W-E |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 41 dB |
| Net Freezer Capacity | 53 L |
| Net Refrigerator Capacity | 120 L |
| No. Refrigerator Shelves | 2 |
| Net Total Capacity | 173 L |
| Number of Freezer Shelves | 1 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 39 kg |
| Shipping Height | 154 cm |
| Shipping Weight | 42 kg |
| Shipping Width | 50.5 cm |
| Shipping Depth | 58.3 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 5.5 hr |
| Split | 60/40 |
| Star Rating | 4 |
| Depth | 56.6 cm |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Certifications & Standards | CE |
| Climate Class | SN_N_ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | 173L capacity, Range of storage options, Reversible doors |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 53 kg |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 41 |
| Total Litre capacity (Net) | 151-200 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 120L / 53L |
Haden HFF150W-E 47cm 60/40 Frost Free Fridge Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


