

| Product Dimensions | 90cm x 60cm x 60cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Haden |
| Key Feature 1 | Four solid plate zones |
| Key Feature 3 | Enamel oven linings |
| Key Feature 2 | 64L capacity |
| GTIN | 5021961193148 |
| Colour | White |
| Model Number | HES60W |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Freestanding Electric Single Oven |
| Removable Door | Yes |
| Net Main Oven Capacity | 64 L |
| Oven Accessories | Yes |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 2 |
| Type of Grill/Griddle | 1800W Variable Grill with Grill Pan with Handle & Wire Griddle |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 41 kg |
| Shipping Height | 93 cm |
| Shipping Weight | 47 kg |
| Shipping Width | 63 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 63 cm |
| Self Cleaning Technology | No |
| Storage Compartment | No |
| Control Type | Dial |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | Four solid plate rings have two sizes and six heat settings. The oven features easy grip-dials, two wire shelves and an easy-clean enamel interior. |
| Bluetooth | No |
| Interior Light Type | Bulb |
| Keep Warm Function | No |
| Height (cm) | 90 cm |
| Levelling Legs | Yes |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Features | Four solid plate zones, 64L capacity, Enamel oven linings |
| Energy Efficiency Class | A |
| Flame Safety Device | No |
Haden HES60W 60cm Built In Electric Single Oven - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


