

| Product Dimensions | 90cm x 50cm x 60cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Haden |
| Key Feature 1 | Non-retractable dial controls |
| Key Feature 3 | Enamel oven lining |
| Key Feature 2 | Six power levels |
| GTIN | 5021961193131 |
| Colour | White |
| Model Number | HES50W |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Electric Single Cavity Cooker |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Net Main Oven Capacity | 51 L |
| Oven Type | Single |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Number of Ovens | 1 |
| Third Rack Installed | No |
| Type of Grill/Griddle | Integral Fixed Grill |
| Wi-Fi | No |
| Weight | 37.3 kg |
| Shipping Height | 93 cm |
| Shipping Weight | 41 kg |
| Shipping Width | 52.5 cm |
| Smart Connect | No |
| Shipping Depth | 63 cm |
| Storage Compartment | No |
| Control Type | Dials - Non-Retractable |
| Cooking Element 4 Power | Back Right: 1000 w |
| Cooking Element 3 Power | Back Left: 1500 w |
| Cooking Element 1 Power | Front Left: 1000 w |
| Cooking Element 2 Power | Front Right: 1500 w |
| Display Type | Mechanical |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | 4 Solid Plate Rings (two sizes), 4 Cooking Functions, 1500W , Variable Grill, Easy Clean Enamel Interior, 1 Wire Shelf, Grill Pan & Wire Griddle |
| Bluetooth | No |
| Interior Light Type | Bulb |
| Keep Warm Function | No |
| Hob Element Type | Solid Plate |
| Height (cm) | 90 cm |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Type | Conventional |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Features | Non-retractable dial controls, Six power levels, Enamel oven lining |
| Energy Efficiency Class | A |
| Cleaning | Enamel interior |
| Energy rating | A |
| Electrical connection | 32 amp |
| Clock | No |
Haden HES50W 50cm Single Oven Electric Cooker - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


