

| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Jug Kettles |
| Width | 15.5 cm |
| Height | 26 cm |
| Product Dimensions | 26cm x 15.5cm x 24cm |
| Colour | Ivory |
| Manufacturer | Haden |
| Key Feature 1 | 1.7L capacity |
| Key Feature 3 | 360? base & cord storage |
| Key Feature 2 | Boil-dry protection |
| GTIN | 5021961207203 |
| Colour | White |
| Model Number | 207203 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Kettle |
| Power Consumption | 3000 W |
| Variable Temperature | Yes |
| Weight | 1 kg |
| Shipping Height | 24 cm |
| Shipping Weight | 1.16 kg |
| Shipping Width | 17.3 cm |
| Shipping Depth | 22.3 cm |
| Style | Jug |
| Cord Wrap | No |
| Cordless | Yes |
| Cord Length | 0.7 m |
| Depth | 24 cm |
| Additional Information | ON/OFF switch with illuminated blue indicator light, Removable limescale filter. |
| Capacity | 1.7 L |
| Load Capacity (Volts) | 220-240V |
| Features | 1.7L capacity, Boil-dry protection, 360° base & cord storage |
| Type | Cordless |
| Capacity (Litre) | 1.7 |
Haden 207203 Starbeck 207203 1.7 Ltr Kettle - Ivory
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

