

The Haden 195579 Microwave is a sleek and modern kitchen appliance that will make cooking and reheating food a breeze. With a capacity of 20L, this microwave is perfect for small to medium-sized households.
Key Features:
- 800W power output for quick and efficient cooking
- 6 power levels to suit various cooking needs
- Defrost function for easy thawing of frozen foods
- 20L capacity ideal for small to medium-sized households
- Digital controls for easy operation
- Stainless steel design for a modern and stylish look
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Solo Microwaves |
| Width | 45.2 cm |
| Height | 26.2 cm |
| Product Dimensions | 26.2cm x 45.2cm x 39.3cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Haden |
| Key Feature 1 | 20L capacity |
| Key Feature 3 | 95-minute timer |
| Key Feature 2 | 8 automatic programs |
| GTIN | 5021961195579 |
| Model Number | 195579 |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Microwave |
| Microwave Type | Solo Microwave |
| Number of Power Levels | 5 |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Control Type | Dial and Button |
| Depth | 39.3 cm |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Microwave Capacity | 20 L |
| Microwave Power | 800 W |
| Features | 20L capacity, 8 automatic programs, 95-minute timer |
| Functions | Weight Defrost, 8 Automatic Programmes |
| Cleaning | Steel interior |
| Turntable | Yes |
| Type | Microwave only |
| Capacity (Litres) | 17 - 20 |
| Control | Dial + Touch button |
Haden 195579 20 Litres Single Microwave - Stainless Steel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

