









| Product Dimensions | 143.4cm x 55cm x 54.2cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Fridgemaster |
| Key Feature 1 | 165 litre capacity |
| Key Feature 3 | 4 storage drawers |
| Key Feature 2 | Reversible door |
| GTIN | 5055784701891 |
| Colour | White |
| Model Number | MTZ55153E |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 40 dB |
| Number of Freezer Baskets | 4 |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Net Freezer Capacity | 165 L |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 42 kg |
| Shipping Height | 148.5 cm |
| Shipping Weight | 45.5 kg |
| Shipping Width | 58 cm |
| Shipping Depth | 56.7 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 10.5 hr |
| Depth | 54.2 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Climate Class | N, ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 143.4 cm |
| Features | 165 litre capacity, Reversible door, 4 storage drawers |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 7.6 kg |
| Type | Tall Freezer |
| Defrost type | Manual defrost |
| Noise Level dB (A) | 40 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 151-200 |
Fridgemaster MTZ55153E 254MTZ55153E 55cm Static Tall Freezer - White
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


