



























| Colour Group | Silver |
|---|---|
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Width | 91.1 cm |
| Height | 178.6 cm |
| Alarm - Door open | Yes |
| Product Dimensions | 178.6cm x 91.1cm x 61.5cm |
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Fridgemaster |
| Key Feature 1 | Total No Frost ? Eliminates ice build-up |
| Key Feature 3 | Non-plumbed Water Dispenser ? Instant chilled water |
| Key Feature 2 | Multi Air Flow ? Ensures uniform cooling all around |
| GTIN | 5055784702683 |
| Colour | Silver |
| Model Number | MS91558DES |
| Key Feature 4 | Durable Inverter ? Quiet, efficient temperature control |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | American Fridge Freezer |
| Plumbed | No |
| Noise Level | 37 dB |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Net Freezer Capacity | 197 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 347 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Net Total Capacity | 541 L |
| Number of Freezer Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 82 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Water Dispenser | Yes |
| Shipping Height | 191 cm |
| Shipping Weight | 92 kg |
| Shipping Width | 97.5 cm |
| Shipping Depth | 67.9 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 6 hr |
| Split | 60/40 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 61.5 cm |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | Total No Frost ? Eliminates ice build-up, Multi Air Flow ? Ensures uniform cooling all around, Non-plumbed Water Dispenser ? Instant chilled water, Durable Inverter ? Quiet, efficient temperature control |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 12 kg |
| Plumbed | No |
| Ice and water | Just Water |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 37 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 450 - 550 |
Fridgemaster MS91558DES 541L 60/40 Silver Fridge Freezer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


