























| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Chest Freezers |
| Width | 54.6 cm |
| Height | 85.4 cm |
| Smart Connect | No |
| Alarm - Door open | No |
| Product Dimensions | 85.4cm x 54.6cm x 47.9cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Fridgemaster |
| Key Feature 1 | Winter Guard Tech ? Maintains freezing in cold areas |
| Key Feature 3 | Wire Baskets Included ? Keeps frozen goods organised |
| Key Feature 2 | Rotary Control Knob ? Simple and precise temperature adjustment |
| GTIN | 5055784701792 |
| Colour | Black |
| Model Number | MCF96EB |
| Key Feature 4 | Antibacterial Seal ? Enhances food freshness and hygiene |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Chest Freezer |
| Noise Level | 40 dB |
| Number of Freezer Baskets | 1 |
| Net Freezer Capacity | 95 L |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 22 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 24 kg |
| Shipping Width | 57.5 cm |
| Shipping Depth | 49.5 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 16 hr |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Depth | 47.9 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Winter Guard Tech ? Maintains freezing in cold areas, Rotary Control Knob ? Simple and precise temperature adjustment, Wire Baskets Included ? Keeps frozen goods organised, Antibacterial Seal ? Enhances food freshness and hygiene |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 95 kg |
| Type | Chest Freezer |
| Defrost type | Manual defrost |
| Suitable for watertight outbuildings | Yes |
| Noise Level dB (A) | 40 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 81 - 100 |
Fridgemaster MCF96EB 95L Black Chest Freezer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


