





| Product Dimensions | 84.2cm x 111.4cm x 63cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Fridgemaster |
| Key Feature 1 | 297L capacity |
| Key Feature 3 | Winter Guard technology |
| Key Feature 2 | Temperature controls |
| GTIN | 5055784702300 |
| Colour | White |
| Model Number | MCF297E |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Chest Freezer |
| Removable Door | Yes |
| Noise Level | 41 dB |
| Number of Freezer Baskets | 1 |
| Net Freezer Capacity | 297 L |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 37 kg |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 41 kg |
| Shipping Width | 114.5 cm |
| Shipping Depth | 64.7 cm |
| Storage Compartment | Yes |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 31 hr |
| Depth | 63 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Interior Material | Aluminium sheet |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 84.2 cm |
| Features | 297L capacity, Temperature controls, Winter Guard technology |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 13.6 kg |
| Type | Chest Freezer |
| Noise Level dB (A) | 41 |
| Total Litre capacity (Net) | 250 - 300 |
Fridgemaster MCF297E 111.4cm Chest Freezer - White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


