







| Product Dimensions | 85.3cm x 89.1cm x 55.7cm |
|---|---|
| Colour | White |
| Manufacturer | Fridgemaster |
| Key Feature 1 | 198L capacity |
| Key Feature 3 | Winter Guard technology |
| Key Feature 2 | Temperature controls |
| GTIN | 5055784702294 |
| Colour | White |
| Model Number | MCF198E |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Chest Freezer |
| Noise Level | 40 dB |
| Number of Freezer Baskets | 1 |
| Net Freezer Capacity | 198 L |
| Thermostat Available | Yes |
| Weight | 30 kg |
| Shipping Height | 85.4 cm |
| Shipping Weight | 32 kg |
| Shipping Width | 83.3 cm |
| Shipping Depth | 55.9 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 34 hr |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Depth | 55.9 cm |
| Defrost Type | Static |
| Climate Class | SN/T |
| Installation Type | Freestanding |
| Height (cm) | 85.4 cm |
| Energy Consumption | 221 kWh |
| Features | 198L capacity, Temperature controls, Winter Guard technology |
| Energy Efficiency Class | E |
| Type | Chest Freezer |
| Defrost type | Manual defrost |
| Suitable for watertight outbuildings | Yes |
| Noise Level dB (A) | 40 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 151-200 |
Fridgemaster MCF198E 80cm Chest Freezer in White
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


