









| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Chest Freezers |
| Width | 62.5 cm |
| Height | 85.4 cm |
| Alarm - Door open | No |
| Product Dimensions | 85.4cm x 62.5cm x 55.9cm |
| Colour | White |
| Manufacturer | Fridgemaster |
| Key Feature 1 | Winter Guard Technology |
| Key Feature 3 | Recessed handle |
| Key Feature 2 | Adjustable thermostat |
| GTIN | 5055784701808 |
| Colour | White |
| Model Number | MCF142E |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Chest Freezer |
| Noise Level | 39 dB |
| Number of Freezer Baskets | 1 |
| Net Freezer Capacity | 142 L |
| Thermostat Available | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 27 kg |
| Warranty Information | *warranty must be registered at: https://fridgemaster.warrantyonline.co.uk/welcome |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 29 kg |
| Shipping Width | 65.5 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 57.5 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 16 hr |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Depth | 55.9 cm |
| Defrost Type | Manual |
| Additional Information | Winter Guard Technology offers peace of mind for storing freezers in garages or outbuildings where temperatures go as low as -15°C |
| Climate Class | N/SN/ST/T |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | Winter Guard Technology, Adjustable Thermostat, Recessed handle |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 4.8 kg |
| Type | Chest Freezer |
| Defrost type | Manual defrost |
| Suitable for watertight outbuildings | Yes |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 131-150 |
Fridgemaster MCF142E 142 Litre Chest Freezer - White
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


