





























| Colour Group | Silver/Grey |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 55.4 cm |
| Height | 174.3 cm |
| Smart Connect | No |
| Alarm - Door open | No |
| Product Dimensions | 174.3cm x 55.4cm x 55.8cm |
| Country of Origin | China |
| Colour | Silver |
| Manufacturer | Fridgemaster |
| Key Feature 1 | 252L Capacity ? Store abundant groceries easily |
| Key Feature 3 | Reversible Door ? Convenient fitting in any kitchen |
| Key Feature 2 | Interior LED Light ? Find food quickly and clearly |
| GTIN | 5055784702652 |
| Colour | Silver |
| Model Number | MC55240ES |
| Key Feature 4 | Low Noise Level ? Enjoy a peaceful home environment |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 39 dB |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Net Freezer Capacity | 94 L |
| Net Refrigerator Capacity | 158 L |
| Net Total Capacity | 252 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 53 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 181.6 cm |
| Shipping Weight | 58 kg |
| Shipping Width | 58 cm |
| Shipping Depth | 58 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 15 hr |
| Split | 50/50 |
| Depth | 55.8 cm |
| Defrost Type | Manual Defrost |
| Additional Information | Large freezer capacity with 4 drawers, Easy Tray, compartment |
| Certifications & Standards | CE/GS |
| Climate Class | N |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | 252L Capacity ? Store abundant groceries easily, Interior LED Light ? Find food quickly and clearly, Reversible Door ? Convenient fitting in any kitchen, Low Noise Level ? Enjoy a peaceful home environment |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 4 kg |
| Defrost type | Manual defrost |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 250 - 300 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 50/50 |
Fridgemaster MC55240ES 50/50 Silver Fridge Freezer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


