





























| Colour Group | White |
|---|---|
| Product Range | Freestanding Fridge Freezers |
| Width | 55.4 cm |
| Height | 174.3 cm |
| Smart Connect | No |
| Alarm - Door open | No |
| Product Dimensions | 174.3cm x 55.4cm x 55.8cm |
| Country of Origin | China |
| Colour | White |
| Manufacturer | Fridgemaster |
| Key Feature 1 | 252L Spacious Capacity ? Store more groceries easily |
| Key Feature 3 | Simple Dial Thermostat ? Manage temperature without fuss |
| Key Feature 2 | LED Interior Lighting ? Locate items quickly and clearly |
| GTIN | 5055784702010 |
| Colour | White |
| Model Number | MC55240DE |
| Key Feature 4 | Reversible Door Design ? Flexible placement in kitchen |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Noise Level | 39 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 94 L |
| Net Refrigerator Capacity | 158 L |
| Net Total Capacity | 252 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Weight | 53 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Water Dispenser | Yes |
| Shipping Height | 181.6 cm |
| Shipping Weight | 58 kg |
| Shipping Width | 58 cm |
| Shipping Depth | 58 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 15 hr |
| Split | 50/50 |
| Depth | 55.8 cm |
| Additional Information | Large freezer capacity with 4 drawers, Easy Tray, Metal back panel, Low noise level |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Annual Running Cost | 218 (kWh) |
| Climate Class | N |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Features | 252L Spacious Capacity ? Store more groceries easily, LED Interior Lighting ? Locate items quickly and clearly, Simple Dial Thermostat ? Manage temperature without fuss, Reversible Door Design ? Flexible placement in kitchen |
| Energy Efficiency Class | E |
| Defrost type | Manual defrost |
| Noise Level dB (A) | 39 |
| Temperature display | No |
| Total Litre capacity (Net) | 250 - 300 |
| Fridge/Freezer Litre split (Net) | 50/50 |
Fridgemaster MC55240DE 50/50 Freestanding Fridge Freezer
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


