













Key features of the Fisher & Paykel RF610ADX6 include:
- ActiveSmart technology that helps maintain a consistent temperature for better food preservation
- Adjustable glass shelves and bins for customizable storage options
- Humidity controlled crisper bins to keep fruits and vegetables fresher for longer
- LED lighting for energy-efficient and bright illumination
- External water and ice dispenser for easy access to chilled water and ice
This American fridge freezer from Fisher & Paykel is not only practical and functional but also adds a touch of modern elegance to any kitchen space.
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Width | 90 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 179 cm |
| Product Dimensions | 179cm x 90cm x 69.5cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Fisher And Paykel |
| Key Feature 1 | ActiveSmart technology |
| Key Feature 3 | Spacious bottom freezer |
| Key Feature 2 | LED lighting |
| GTIN | 9415112266878 |
| Colour | Silver |
| Model Number | RF610ADX6 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | American Style Fridge Freezer |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 152 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 417 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Net Total Capacity | 569 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 3 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 8 |
| Wi-Fi | Yes |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Water Dispenser | Yes |
| Shipping Height | 182 cm |
| Shipping Weight | 133.4 kg |
| Shipping Width | 96.2 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 76.8 cm |
| Split | 70/30 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 69.5 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Additional Information | ActiveSmart™ technology to help keep food fresher for longer by stopping temperature fluctuation, Spacious bottom freezer with full extension drawer gives easy access to frozen goods. |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Climate Class | N, SN, ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | ActiveSmart Technology, LED lighting, Spacious bottom freezer |
| Energy Efficiency Class | E |
Fisher And Paykel RF610ADX6 Fisher & Paykel RF610ADX6 90cm Frost Free American Fridge Freezer - Stai
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

