











Key Features:
- 90cm width with a 70/30 split between fridge and freezer compartments
- Frost-free technology eliminates the need for manual defrosting
- ActiveSmart system adjusts temperature, airflow, and humidity to ensure optimal food preservation
- Adjustable glass shelves and storage bins for customizable organization
- External water and ice dispenser for convenient access to chilled water and ice cubes
- LED lighting for bright and energy-efficient illumination
- Door alarm alerts you if the fridge or freezer is left open for too long.
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Width | 90 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 179 cm |
| Alarm - Door open | No |
| Product Dimensions | 179cm x 90cm x 69.5cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Fisher And Paykel |
| Key Feature 1 | ActiveSmart technology |
| Key Feature 3 | Recessed handles |
| Key Feature 2 | Door water dispenser |
| GTIN | 9415112266823 |
| Colour | Silver |
| Model Number | RF540ANUX6 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | American Style Fridge Freezer |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 152 L |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Refrigerator Capacity | 417 L |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Net Total Capacity | 569 L |
| Number of Refrigerator Crispers | 3 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 8 |
| Wi-Fi | Yes |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Water Dispenser | Yes |
| Shipping Height | 182 cm |
| Shipping Weight | 142.5 kg |
| Shipping Width | 96.2 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 76.8 cm |
| Split | 70/30 |
| Door Alarm | Yes |
| Depth | 69.5 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Climate Class | N, SN, ST |
| Interior Light Type | LED |
| Installation Type | Freestanding |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | ActiveSmart Technology, Door water dispenser, Recessed handles |
| Energy Efficiency Class | E |
| Promotion 2 | Fisher and Paykel Cooling Cashback |
| Plumbed | Yes |
| Ice and water | Yes |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 42 |
| Total Litre capacity (Net) | 350 - 450 |
Fisher And Paykel RF540ANUX6 Fisher & Paykel RF540ANUX6 90cm 70/30 Frost Free American Fridge Freeze
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


