















The Fisher & Paykel OR90SDG6X1 Dual Fuel 90cm Range Cooker is a high-quality appliance that combines the precision of gas cooking on the hob with the even heat distribution of an electric oven. With a sleek stainless steel design, this range cooker will be a stylish addition to any kitchen.
Key features of the Fisher & Paykel OR90SDG6X1 include:
- Five-burner gas hob for versatile cooking options
- Large 121L electric oven capacity for cooking multiple dishes at once
- Multi-function oven with seven cooking modes for precise control
- Easy-to-use electronic controls and digital display
- Flame failure safety device for peace of mind
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Dual Fuel Range Cookers |
| Width | 89.7 cm |
| Height | 89.8 cm |
| Amp Rating | 23 |
| Product Dimensions | 89.8cm x 89.7cm x 60cm |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Fisher And Paykel |
| Key Feature 1 | AeroTech - even air circulation throughout the oven?s cavity, ensuring even cooks on all levels |
| Key Feature 3 | Multifunction Cooking |
| Key Feature 2 | Generous 140L Capacity |
| GTIN | 9415112812762 |
| Model Number | OR90SDG6X1 |
| Key Feature 4 | CoolTouch, Quadruple Glazed, Soft Closing Door |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Duel Fuel Range Cooker |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Wok Burner | Yes |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 96 cm |
| Shipping Weight | 136.4 kg |
| Shipping Width | 99 cm |
| Shipping Depth | 71 cm |
| Cooking Element Type | Dual Fuel |
| Depth | 60 cm |
| Features | AeroTech - even air circulation throughout the oven?s cavity, ensuring even cooks on all levels, Generous 140L Capacity , Multifunction Cooking, CoolTouch, Quadruple Glazed, Soft Closing Door |
| Flame Safety Device | Yes |
Fisher & Paykel OR90SDG6X1 Dual Fuel 90cm Range Cooker
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

