



















Introducing the Fisher And Paykel OR90SCG6B1 90cm Dual Fuel Cooker, perfect for those who love to cook and entertain in style. This sleek black finish cooker combines the precision of gas cooking on the stovetop with the even heat distribution of electric oven cooking, providing the best of both worlds.
Key features of the Fisher And Paykel OR90SCG6B1 include:
- Five-burner gas cooktop for versatile cooking options
- Large 118L total oven capacity, perfect for cooking multiple dishes at once
- Multi-function oven with nine cooking modes for precise control
- Catalytic liners for easy cleaning and maintenance
- Electronic clock and timer for convenient cooking
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Dual Fuel Range Cookers |
| Removable Inner Door Glass | Yes |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Width | 89.7 cm |
| Main Oven Net Capacity | 120 L |
| Height | 90 cm |
| Amp Rating | 23 |
| Product Dimensions | 90cm x 89.7cm x 60cm |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Fisher And Paykel |
| Key Feature 1 | AeroTech - even air circulation throughout the oven?s cavity, ensuring even cooks on all levels |
| Key Feature 3 | Multifunction Cooking |
| Key Feature 2 | Generous 140L Capacity |
| GTIN | 9415112812921 |
| Model Number | OR90SCG6B1 |
| Key Feature 4 | CoolTouch, Quadruple Glazed, Soft Closing Door |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Range Cooker |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Number of Ovens | 1 |
| Type of Grill/Griddle | Drop down grill element for cleaning |
| Wok Burner | Yes |
| Warranty Information | 5 years guaranteereceipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 97.5 cm |
| Shipping Weight | 90.7 kg |
| Shipping Width | 96 cm |
| Hob Surface Material | Cast Iron |
| Shipping Depth | 71 cm |
| Control Type | Electronic |
| Cooking Element Type | Dual Fuel |
| Depth | 60 cm |
| Additional Information | 2 cavities and a 5-burner gas hob, Main oven gives you lots of different ways to cook, Special drawer keeps your plates warm until serving, Powerful pyrolytic function - self-cleaning oven |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Levelling Legs | Yes |
| Features | AeroTech - even air circulation throughout the oven?s cavity, ensuring even cooks on all levels, Generous 140L Capacity, Multifunction Cooking, CoolTouch, Quadruple Glazed, Soft Closing Door |
| Energy Efficiency Class | A |
| Fuel Type | Dual Fuel |
| Functions | Bake, Energy slow cook, Fan bake, Fan forced, fanGrill, Grill, Number of functions 9 Pastry Bake with Pizza mode, Rapid proof, Roast, Rotisserie, True convection |
| Flame Safety Device | Yes |
| Ignition Type | Push button |
| Timer Type | Timer & Clock |
Fisher & Paykel 90cm Dual Fuel Cooker in Black Finish
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

