













This model features a range of innovative technologies to ensure your dishes are cleaned to perfection every time. The SmartDrive motor provides quiet and reliable operation, while the flexible racking system allows you to easily adjust the layout to accommodate different sizes and types of dishes.
Key Features:
- Two independent drawers for simultaneous wash cycles
- SmartDrive motor for quiet and reliable operation
- Flexible racking system for customizable layout
- Energy Star certified for efficiency
- Child lock safety feature for peace of mind
| Product Range | Integrated Dishwashers |
|---|---|
| Width | 59.9 cm |
| Height | 45.4 cm |
| Product Dimensions | 45.4cm x 59.9cm x 55.3cm |
| Manufacturer | Fisher And Paykel |
| Key Feature 1 | Flexible racking - Adjust to fit your dishes |
| Key Feature 3 | Sanitise function - Ensure optimal hygiene |
| Key Feature 2 | Quick wash mode - Clean faster than ever |
| GTIN | 9415112812372 |
| Model Number | DD60SHTI9 |
| Key Feature 4 | Extra dry setting - For spotless, dry dishes |
| Programmes | Programme modifiers: Extra Dry,Quick,Sanitise,Wash modifiers, Programmes: Delicate, Eco, Fast, Heavy, Medium, Rinse, Wash programmes |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Noise Level | 43 dB |
| No. of Programmes | 6 |
| Place Setting Capacity | 8 |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Control Type | Touch |
| Depth | 55.3 cm |
| Delay Timer | Yes - 12 Hours |
| Interior Material | Polypropylene |
| Installation Type | Integrated |
| Features | Flexible racking - Adjust to fit your dishes, Quick wash mode - Clean faster than ever, Sanitise function - Ensure optimal hygiene, Extra dry setting - For spotless, dry dishes |
| Energy Efficiency Class | F |
| Drying Technology | Fan Assisted |
Fisher & Paykel DD60SHTI9 Dish Drawer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


