











The Fisher & Paykel DD60SDFHTX9 Built-in Dishdrawer is a sleek and modern dishwasher that is designed to seamlessly integrate into your kitchen. With its compact size and double drawer design, this dishwasher is perfect for smaller kitchens or households with limited space.
Key features of the Fisher & Paykel DD60SDFHTX9 Built-in Dishdrawer include:
- Double drawer design for added convenience and flexibility
- Flexible racking system that can be easily adjusted to accommodate different types of dishes
- Quiet operation with noise levels as low as 45 decibels
- Energy efficient design with a 4-star energy rating
- Nine wash programs to suit a variety of cleaning needs
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Width | 59.9 cm |
| Height | 4.78 cm |
| Product Dimensions | 4.78cm x 59.9cm x 57.3cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Fisher And Paykel |
| Key Feature 1 | Running at a very low decibel 43dBA rating, produces little in the way of noise |
| Key Feature 3 | SmartDrive? technology provides a more responsive, efficient, and quiet washing experience in Fisher & Paykel machines |
| Key Feature 2 | 7.8 Litre Water consumption |
| GTIN | 9415112812594 |
| Model Number | DD60SDFHTX9 |
| Key Feature 4 | True Half Load: Both drawers operate independently so two wash cycles can operate simultaneously to allow for varying loads. |
| Programmes | Delicate, Eco, Fast, Heavy, Medium, Rinse, 6 Wash Programs |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Noise Level | 43 dB |
| No. of Programmes | 6 |
| Place Setting Capacity | 6 |
| Water Consumption | 7.9 L |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Control Type | Touch |
| Depth | 57.3 cm |
| Additional Information | With extra height for taller dishes, and customisable internal shelving, Six wash programs, as well as additional Quick wash, Sanitise and Extra Dry options |
| Installation Type | Integrated |
| Energy Efficiency Class | E |
Fisher & Paykel DD60SDFHTX9 Built-in Dishdrawer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

