















The Fisher & Paykel DD60DHI9 Integrated Double Dish Drawer is a versatile and efficient dishwasher that is designed to seamlessly blend into your kitchen cabinetry. With two independent drawers, you can run separate wash cycles simultaneously, allowing for flexibility and convenience.
Key Features:
- Two independent drawers for separate wash cycles
- Flexible racking system to accommodate various dish sizes
- Energy-efficient design for lower utility costs
- Quiet operation for minimal disruption
- Child lock safety feature
| Product Range | Miscellaneous |
|---|---|
| Width | 59 cm |
| Height | 82 cm |
| Product Dimensions | 82cm x 59cm x 57cm |
| Manufacturer | Fisher And Paykel |
| Key Feature 1 | Knock to pause function is perfect if you miss a dish |
| Key Feature 3 | Flexible racking can be folded down to fit bigger dishes |
| Key Feature 2 | Six wash programs, as well as additional Quick wash, Sanitise and Extra Dry options |
| GTIN | 9415112812341 |
| Model Number | DD60DHI9 |
| Key Feature 4 | Customise with your own front panel and handle to match your kitchen cabinetry, or choose our stainless-steel panel |
| Programmes | Delicate, Eco, Express, Normal, Quick, Rinse |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dish Drawer |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Noise Level | 43 dB |
| No. of Programmes | 6 |
| Place Setting Capacity | 12 |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 53 kg |
| Water Consumption | 7.8 L |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 53 kg |
| Shipping Width | 65.4 cm |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Depth | 57 cm |
| Additional Information | Height 82 - 88 cm, Place settings per drawer 6, Accommodates round plates up to 28 cm |
| Installation Type | Integrated |
| Energy Efficiency Class | E |
Fisher & Paykel DD60DHI9 Integrated Double Dish Drawer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


