

















The Fisher And Paykel DD60DDFHX9 Built-In Dishwasher is a sleek and efficient appliance that will make cleaning up after meals a breeze. With 12 different settings, this dishwasher can handle all of your dishwashing needs with ease.
Key features of the Fisher And Paykel DD60DDFHX9 Built-In Dishwasher include:
- 12 different settings for versatile dishwashing options
- Energy-efficient design to help save on utility bills
- Adjustable racks to accommodate dishes of all shapes and sizes
- Quiet operation for minimal disruption in your home
- Delay start feature for added convenience
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Width | 59.9 cm |
| Height | 82 cm |
| Product Dimensions | 82cm x 59.9cm x 57.3cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Fisher And Paykel |
| Key Feature 1 | Running at a very low decibel 43dBA rating, produces little in the way of noise |
| Key Feature 3 | SmartDrive? technology provides a more responsive, efficient, and quiet washing experience in Fisher & Paykel machines |
| Key Feature 2 | 7.8 Litre Water consumption |
| GTIN | 9415112812358 |
| Model Number | DD60DDFHX9 |
| Key Feature 4 | True Half Load: Both drawers operate independently so two wash cycles can operate simultaneously to allow for varying loads. |
| Programmes | Eco, Glass/Delicate, Normal, Quick, Rinse |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 43 dB |
| No. of Programmes | 6 |
| Place Setting Capacity | 12 |
| Weight | 58 kg |
| Water Consumption | 7.8 L |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 84.3 cm |
| Shipping Weight | 58 kg |
| Shipping Width | 65.1 cm |
| Shipping Depth | 68.2 cm |
| Control Type | Touch |
| Depth | 57.3 cm |
| Digital Inverter Motor | 1 |
| Additional Information | Six wash programs, as well as additional Quick wash, Sanitise and Extra Dry options, Flexible racking can be folded down to fit bigger dishes |
| Child Lock | Yes |
| Interior Material | Polypropylene |
| Installation Type | Built-Under |
| Energy Efficiency Class | E |
| Drying Technology | Fan Assisted |
| Half Load Supported | Yes |
Fisher & Paykel Built-In Dishwasher with 12 Settings
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

