















Key Features:
- 12 place setting capacity
- Energy efficient with a 3.5 star energy rating
- Flexible racking system for easy loading and unloading
- Quick wash option for when you're in a hurry
- Child lock safety feature to prevent accidents
Overall, the Fisher & Paykel DD60DDFHB9 Dishdrawer is a reliable and convenient dishwasher that will make your kitchen routine more efficient.
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Width | 59.9 cm |
| Height | 82 cm |
| Product Dimensions | 82cm x 59.9cm x 57.3cm |
| Colour | Black Steel |
| Manufacturer | Fisher And Paykel |
| Key Feature 1 | Running at a very low decibel 43dBA rating, produces little in the way of noise |
| Key Feature 3 | SmartDrive? technology provides a more responsive, efficient, and quiet washing experience in Fisher & Paykel machines |
| Key Feature 2 | 7.8 Litre Water consumption |
| GTIN | 9415112818350 |
| Model Number | DD60DDFHB9 |
| Key Feature 4 | True Half Load: Both drawers operate independently so two wash cycles can operate simultaneously to allow for varying loads. |
| Programmes | Delicate, Eco, Fast, Heavy, Medium, Rinse, 8 Wash Programmes |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Noise Level | 43 dB |
| No. of Programmes | 6 |
| Place Setting Capacity | 12 |
| Water Consumption | 7.8 L |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 84.3 cm |
| Shipping Width | 65.1 cm |
| Shipping Depth | 68.2 cm |
| Control Type | Touch |
| Depth | 57.3 cm |
| Digital Inverter Motor | 1 |
| Interior Material | Polypropylene |
| Installation Type | Built-Under |
| Energy Efficiency Class | E |
| Drying Technology | Fan Assisted |
| Half Load Supported | Yes |
Fisher & Paykel DD60DDFHB9 12 Place Setting Dishdrawer
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


