











The Fisher & Paykel DD60D4HNB9 Dishdrawer is a versatile and efficient dishwasher with a 12 setting capacity. This model is designed to fit seamlessly into your kitchen while providing powerful cleaning performance.
Key features of the Fisher & Paykel DD60D4HNB9 Dishdrawer include:
- Two independent drawers for flexible loading and washing options
- 12 different wash programs to suit various dishwashing needs
- Energy-efficient design with a 3.5-star energy rating
- Quiet operation at only 45 decibels
- Adjustable racks and fold down tines for customizable loading options
- Child lock safety feature to prevent accidents
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Dishwashers |
| Width | 59.9 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 82 cm |
| Product Dimensions | 82cm x 59.9cm x 57.3cm |
| Colour | Black Steel |
| Manufacturer | Fisher And Paykel |
| Key Feature 1 | Noise performance 43dBA: dishwashers rated 44 dBA or below are considered quiet |
| Key Feature 3 | The Fisher & Paykel SmartDrive? technology focuses on optimizing laundry care and efficiency by directly controlling motor action |
| Key Feature 2 | Water consumption 7.8 Litres per tub |
| GTIN | 9415112828953 |
| Colour | Black |
| Model Number | DD60D4HNB9 |
| Key Feature 4 | True Half Load: Each drawer holds a true half load for small, fast washing that won't waste water. Both drawers operate independently so two wash cycles can operate simultaneously to allow for varying loads. |
| Programmes | Delicate, Eco, Intensive, Normal, Quick, Rinse |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 43 dB |
| No. of Programmes | 6 |
| Place Setting Capacity | 12 |
| Wi-Fi | Yes |
| Water Consumption | 7.8 L |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 89 cm |
| Shipping Weight | 54 kg |
| Shipping Width | 64.5 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Shipping Depth | 68.5 cm |
| Control Type | Touch |
| Depth | 57.3 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Digital Inverter Motor | 1 |
| Child Lock | Yes |
| Interior Material | Polypropylene |
| Installation Type | Integrated |
| Energy Efficiency Class | E |
| Drying Technology | Fan Assisted |
| Half Load Supported | Yes |
Fisher & Paykel DD60D4HNB9 Dishdrawer - 12 Setting Capacity
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


