













The Fisher & Paykel DD60D2HNX9 Built-In Dishwasher is a sleek and modern appliance that will make dishwashing a breeze. With a capacity of 12 place settings, this dishwasher is perfect for medium to large households.
Key features include:
- Flexible racking system allows for easy loading of dishes of all shapes and sizes
- 6 wash programs to suit different types of dishes and levels of dirtiness
- Quiet operation at only 45 decibels
- Energy efficient with a 3.5-star energy rating
- Quick wash option for when you need clean dishes in a hurry
| Product Range | Dishwashers |
|---|---|
| Width | 59.9 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Product Dimensions | N/A |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Fisher And Paykel |
| Key Feature 1 | Noise performance 43dBA: dishwashers rated 44 dBA or below are considered quiet |
| Key Feature 3 | The Fisher & Paykel SmartDrive? technology focuses on optimizing laundry care and efficiency by directly controlling motor action |
| Key Feature 2 | Water consumption 7.8 Litres per tub |
| GTIN | 9415112828922 |
| Colour | Silver |
| Model Number | DD60D2HNX9 |
| Key Feature 4 | True Half Load: Each drawer holds a true half load for small, fast washing that won't waste water. Both drawers operate independently so two wash cycles can operate simultaneously to allow for varying loads. |
| Programmes | 60 min, Eco, Glassware, Heavy, Light, Medium, Rinse |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Dishwasher |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Noise Level | 43 dB |
| No. of Programmes | 6 |
| Place Setting Capacity | 12 |
| Wi-Fi | Yes |
| Water Consumption | 7.8 L |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Smart Connect | Yes |
| Control Type | Touch |
| Depth | 57.3 cm |
| Digital Inverter Motor | 1 |
| Interior Material | Polypropylene |
| Installation Type | Built-Under |
| Energy Efficiency Class | E |
| Drying Technology | Fan Assisted |
| Half Load Supported | Yes |
Fisher & Paykel DD60D2HNX9 Built-In Dishwasher, 12 Settings
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com


