















Key features include:
- Four cooking zones with individual timers for precise cooking control
- PowerBoost function for rapid heating and boiling
- Touch and slide controls for easy operation
- Auto heat reduce function to prevent overcooking
- Child lock safety feature to prevent accidents
With its stylish design and advanced features, the Fisher & Paykel CI604CTB1 Induction Cooking Hob is a must-have for any kitchen.
| Product Range | Electric Induction Hobs |
|---|---|
| Width | 60 cm |
| Height | 6.1 cm |
| Amp Rating | 32A |
| Product Dimensions | 6.1cm x 60cm x 53cm |
| Colour | Black Glass |
| Manufacturer | Fisher And Paykel |
| Key Feature 1 | Touch & Slide Controls - Adjust heat instantly |
| Key Feature 3 | Induction Safety - Only heats your cookware |
| Key Feature 2 | Smart Zoning - Control multiple zones together |
| GTIN | 9415112811023 |
| Colour | Black |
| Model Number | CI604CTB1 |
| Key Feature 4 | Sleek Design - Easy to clean Adonised surface |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Hob |
| Power | 7.4 W |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 20.5 cm |
| Shipping Weight | 12.5 kg |
| Shipping Width | 70 cm |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Control Type | Touch and Slide |
| Cooking Element 4 Power | Right rear 2300W |
| Cooking Element Type | Induction |
| Cooking Element 3 Power | Right front 1200W |
| Cooking Element 1 Power | Left front 2300W |
| Cooking Element 2 Power | Left rear 1200W |
| Depth | 53 cm |
| Boost Function | Yes |
| Features | Touch & Slide Controls - Adjust heat instantly, Smart Zoning - Control multiple zones together, Induction Safety - Only heats your cookware, Sleek Design - Easy to clean Adonised surface |
Fisher & Paykel CI604CTB1 Induction Cooking Hob
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

