









The Fisher And Paykel CG905DNGX1 90cm Gas Hob in Stainless Steel Finish is a sleek and stylish addition to any kitchen. With its five burners, including a wok burner, this gas hob offers plenty of space for all your cooking needs. The durable stainless steel finish not only looks great, but is also easy to clean and maintain.
Key features of the Fisher And Paykel CG905DNGX1 Gas Hob include:
- Five burners, including a powerful wok burner
- Durable stainless steel finish
- Easy-to-use control knobs
- Flame failure safety device for added peace of mind
- Automatic ignition for quick and easy start-up
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Gas Hobs |
| Width | 90 cm |
| Height | 5.9 cm |
| Product Dimensions | 5.9cm x 90cm x 53cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Fisher And Paykel |
| Key Feature 1 | Five burners including a wok burner |
| Key Feature 3 | Easy Cleaning, Stainless steel component easily accessible and quick to clean |
| Key Feature 2 | Ease of Handling - Flat cast iron gates mean pots & pans can be easily slid across elements |
| GTIN | 9415112808047 |
| Model Number | CG905DNGX1 |
| Key Feature 4 | Safer Choices, Flame failure safety device automatically turns off the gas when flame is accidentally extinguished |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Hob |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Wok Burner | Yes |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 15 cm |
| Shipping Weight | 22 kg |
| Shipping Width | 93 cm |
| Shipping Depth | 64 cm |
| Control Type | Dials |
| Cooking Element 4 Power | Wok Buner - 4.53kW |
| Cooking Element Type | Gas |
| Cooking Element 3 Power | Semi-rapid Burner - 2.4kW |
| Cooking Element 1 Power | Auxiliary Burner - 1.2kW |
| Cooking Element 2 Power | Rapid Burner - 3.03kW |
| Depth | 53 cm |
| FFD Fitted | Yes |
| Flame Safety Device | Yes |
Fisher & Paykel 90cm Gas Hob in Stainless Steel Finish
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

