







The Fisher And Paykel CG905DLPX1 is a 90cm LPG kitchen hob that offers high performance and sleek design for your kitchen. This hob features five burners, including a triple ring wok burner for powerful and even cooking.
- Five burners including a triple ring wok burner
- High-quality stainless steel construction
- Flame failure safety device for added peace of mind
- Easy-to-use rotary dials for precise control
- Cast iron trivets for stability and durability
| Product Range | Gas Hobs |
|---|---|
| Width | 90 cm |
| Height | 5.9 cm |
| Product Dimensions | 5.9cm x 90cm x 53cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Fisher And Paykel |
| Key Feature 1 | 90cm Wide Gas on Steel, 5 burners including a wok burner |
| Key Feature 3 | Easy Cleaning, Stainless steel component easily accessible and quick to clean |
| Key Feature 2 | Ease of Handling - Flat cast iron gates mean pots & pans can be easily slid across elements |
| GTIN | 9415112808054 |
| Model Number | CG905DLPX1 |
| Key Feature 4 | Safer Choices, Flame failure safety device automatically turns off the gas when flame is accidentally extinguished |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Hob |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 15 cm |
| Shipping Weight | 22 kg |
| Shipping Width | 93 cm |
| Shipping Depth | 64 cm |
| Control Type | Rotary |
| Depth | 53 cm |
Paykel & Paykel CG905DLPX1 90cm LPG Kitchen Hob
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

