



The Fisher & Paykel CG604DNGX1 is a sleek and modern 60cm gas hob with 4 burners, perfect for any kitchen setting. The stainless steel finish adds a touch of elegance to your cooking space while providing high performance and durability.
- 4 burners for versatile cooking options
- Stainless steel finish for a modern look
- Easy-to-use control knobs for precise temperature adjustments
- Flame failure safety device for added peace of mind
- Easy to clean surface for hassle-free maintenance
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Gas Hobs |
| Width | 60 cm |
| Height | 6.4 cm |
| Product Dimensions | 6.4cm x 60cm x 53cm |
| LPG Conversion Kit Available | Yes |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Fisher And Paykel |
| Key Feature 1 | Ease of Handling - Flat cast iron gates mean pots & pans can be easily slid across elements |
| Key Feature 3 | Safer Choices, Flame failure safety device automatically turns off the gas when flame is accidentally extinguished |
| Key Feature 2 | Easy Cleaning, Stainless steel component easily accessible and quick to clean |
| GTIN | 9415112808023 |
| Model Number | CG604DNGX1 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Hob |
| Pan Supports | Yes |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Wok Burner | Yes |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 15 cm |
| Shipping Weight | 16 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 64 cm |
| Control Type | Dial |
| Cooking Element Type | Gas |
| Cooking Element 3 Power | Wok Buner - 3.56kW |
| Cooking Element 1 Power | Auxiliary Burner - 1.2kW |
| Cooking Element 2 Power | Semi-rapid Burner - 2.4kW |
| Depth | 53 cm |
| Electrical connection | Plug in |
| FFD Fitted | Yes |
| Flame Safety Device | Yes |
Fisher & Paykel 60cm Gas Hob with 4 Burners in Steel
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

