







The Fisher & Paykel CG604DLPX1 is a sleek and modern 60cm gas hob in stainless steel design. This gas hob is designed to provide efficient and precise cooking performance while adding a touch of elegance to your kitchen.
Key features of the Fisher & Paykel CG604DLPX1 gas hob include:
- Four burners for versatile cooking options
- High-powered wok burner for rapid cooking
- Flame failure safety device for added peace of mind
- Durable stainless steel construction for long-lasting quality
- Easy-to-use rotary controls for precise heat adjustments
| Colour Group | Stainless Steel |
|---|---|
| Product Range | Gas Hobs |
| Width | 60 cm |
| Height | 6.4 cm |
| Product Dimensions | 6.4cm x 60cm x 53cm |
| Colour | Stainless Steel |
| Manufacturer | Fisher And Paykel |
| Key Feature 1 | Four burners including a wok burner |
| Key Feature 3 | Easy Cleaning, Stainless steel component easily accessible and quick to clean |
| Key Feature 2 | Ease of Handling - Flat cast iron gates mean pots & pans can be easily slid across elements |
| GTIN | 9415112808030 |
| Model Number | CG604DLPX1 |
| Key Feature 4 | Safer Choices, Flame failure safety device automatically turns off the gas when flame is accidentally extinguished |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Hob |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Wok Burner | Yes |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Height | 15 cm |
| Shipping Weight | 16 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Depth | 64 cm |
| Control Type | Dials |
| Cooking Element 3 Power | Wok Buner - 3.56kW |
| Cooking Element 1 Power | Auxiliary Burner - 1.2kW |
| Cooking Element 2 Power | Semi-rapid Burner - 2.4kW |
| Depth | 53 cm |
| FFD Fitted | Yes |
| Flame Safety Device | Yes |
Fisher & Paykel 60cm Gas Hob in Stainless Steel Design
To order call 01263 733145
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

