

















The Epson C11CK65401 Expression Home XP-4200 Printer in Black is a versatile and compact printer designed for home and small office use. With wireless connectivity options, this printer allows you to easily print from your computer, tablet, or smartphone. The XP-4200 produces high-quality prints with crisp text and vibrant colors, making it ideal for printing documents, photos, and more.
- Wireless connectivity for easy printing from multiple devices
- Compact design ideal for home or small office use
- High-quality prints with crisp text and vibrant colors
- Automatic two-sided printing for convenience and paper savings
- Easy setup and navigation with a 2.4" color LCD screen
- Compatible with Epson Connect for printing on the go
| Colour Group | Black |
|---|---|
| Product Range | Printing |
| Width | 37.5 cm |
| Height | 17 cm |
| Print Speed | 10?pages/min?Monochrome, 5?pages/min?Colour |
| Print Resolution | 5,760?x?1,440?DPI |
| Product Dimensions | 17cm x 37.5cm x 30cm |
| Paper Formats | A4 (21.0x29.7?cm), A5 (14.8x21.0?cm), A6 (10.5x14.8?cm), B5, C6 (Envelope), DL (Envelope), No. 10 (Envelope), Letter Legal, 9 x 13?cm, 10 x 15?cm, 13 x 18?cm, 13 x 20?cm, 20 x 25?cm, 100 x 148 mm, 16:9, B6 |
| Paper Tray Capacity | 100?Sheets?Standard, 20?Photo Sheets |
| Mobile & Cloud Printing | Apple AirPrint, Epson Smart Panel App, Epson Creative Print App, Epson Connect (Email Print, Scan-to-Cloud) |
| Number of Paper Trays | 1 |
| Smart App Control | Epson Smart Panel App, Epson Creative Print App |
| Scan Resolution | 1,200?DPI x 2,400?DPI |
| Compatible Operating Systems | Mac OS X 10.9.5 or later, Windows 10 (32/64 bit), Windows 11 or later, Windows 7 (32/64 bit), Windows 8 (32/64 bit), Windows 8.1 (32/64 bit), Windows Vista (32/64 bit), Windows XP SP3 or later (32-bit), XP Professional x64 Edition SP2, macOS 11 or later |
| Ink Cartridge Compatibility | 604 |
| Inks | Pigment black and Dye colour Inks |
| Duplex Printing | Automatic |
| Colour | Black |
| Manufacturer | Epson |
| Key Feature 1 | Compact, multifunction printer |
| Key Feature 3 | Wi-Fi & Wi-Fi direct |
| Key Feature 2 | Easy mobile printing |
| GTIN | 8715946702483 |
| Colour | Black |
| Model Number | C11CK65401 |
| Product Category Group | CE |
| Product Type | Printer |
| USB | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 4.3 kg |
| Depth | 30 cm |
| Application/Usage | Print, Scan, Copy |
| Additional Information | Sleek and stylish, Easy to use: print and scan wirelessly or use Wi-Fi Direct for printing without a wireless network, 6.1cm LCD screen: copy and print without a computer and double-sided printing reduces paper usage, Epson Smart Panel app: print, scan an |
| Box Contents | Individual Ink Cartridges, Main unit, Power cable, Setup guide, Warranty document |
| Features | Compact, multifunction printer, Easy mobile printing, Wi-Fi & Wi-Fi direct |
Epson C11CK65401 Expression Home XP-4200 Printer - Black
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com
