





























The Dyson V8ADVANCED24KIT V8ADVANCED-24 KIT Vacuum Cleaner in Silver/Nickel is a powerful and versatile cleaning tool for your home. With its advanced technology and sleek design, this vacuum cleaner makes cleaning your floors and carpets a breeze.
- Advanced technology for powerful suction
- Cordless design for easy maneuverability
- Multiple attachments for different cleaning tasks
- HEPA filtration system for capturing allergens and particles
- Long battery life for extended cleaning sessions
| Colour Group | Multi-coloured |
|---|---|
| Product Range | Cordless Vacuum Cleaners |
| Width | 25 cm |
| Height | 125.6 cm |
| Product Dimensions | 125.6cm x 25cm x 22.1cm |
| Colour | Silver/Nickel |
| Manufacturer | Dyson |
| Key Feature 1 | Up to 40 minutes run time |
| Key Feature 2 | Motorbar cleaner head |
| Colour | Silver |
| Model Number | V8ADVANCED24KIT |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Stick Vacuum Cleaner with Extra Tools |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Number of Power Levels | 2 |
| Weight | 2.54 kg |
| Warranty Information | registration, https://www.dyson.co.uk/register |
| Shipping Height | 15.4 cm |
| Shipping Weight | 5.6 kg |
| Shipping Width | 27.1 cm |
| Shipping Depth | 73.9 cm |
| Cyclonic Technology | Yes |
| Depth | 22.1 cm |
| Accessories | Combination tool, crevice tool, Wall dok charger. Extra : Mini soft dusting brush, Fabric and mattress tool, Up-Top adapter |
| Hose Length | 721.38 m |
| Maximum Battery Recharge Time | 5 hours |
| Maximum Battery Run Time | 40 min |
| Features | Up to 40 minutes run time, MotorBar cleaner head |
| Dust Capacity | 0.54 L |
| Filter Type | F1977 - 99.99% up to 0.3 microns |
Dyson V8ADVANCED-24 KIT Vacuum Cleaner - Silver/Nickel
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

