



















| Colour Group | Multi-coloured |
|---|---|
| Product Range | Cordless Vacuum Cleaners |
| Width | 25 cm |
| Height | 25.9 cm |
| Product Dimensions | 25.9cm x 25cm x 129.8cm |
| Colour | Black/ Copper |
| Manufacturer | Dyson |
| Key Feature 1 | 315 Air Watts of powerful suction |
| Key Feature 3 | Compresses dust |
| Key Feature 2 | Deep cleans all floors |
| GTIN | 5025155116630 |
| Colour | Gold |
| Model Number | V16PISTONANML |
| Key Feature 4 | Hygienic wipe-clean bin |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Weight | 3.4 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Height | 17.2 cm |
| Shipping Weight | 6.7 kg |
| Shipping Width | 29.7 cm |
| Shipping Depth | 73.5 cm |
| Depth | 129.8 cm |
| Accessories | 250mm All Floor CH (768000-02), Combi Tool Smart (725773-01), Crevice Tool Smart (725715-01), Hair Screw Tool (828859-01), Wall Dock |
| Maximum Battery Recharge Time | 3.5hrs |
| Maximum Battery Run Time | 70 min |
| Features | 315 Air Watts of powerful suction, Deep cleans all floors, Compresses dust, Hygienic wipe-clean bin |
| Dust Capacity | 1.3 L |
| Filter Type | HEPA Filtration traps 99.99% of particles down to 0.1 microns. |
| Floor Type | All floor types |
Dyson V16 Cordless Vacuum with Advanced Suction Power
✔ Rapid Delivery Available
If you need further help and advice the Team in our Aylsham, North Walsham and Sheringham Stores, here in Norfolk and are always happy to assist.
We Deliver We Install We Repair and We Care - Please do Just Ask!
The stores can be contacted by phone:
Aylsham Tel: 01263 733145
North Walsham Tel: 01692 406398
Sheringham Tel: 01263 823220
You can also contact us via the Chatroom or email at sales@jbpostle.com

